Thursday, September 22

September 1, World Peace Day (2011)September 1, World Peace Day (2011)

Studio discussion with representatives of the two teachers’ unions of the two cypriot communities
Costis Ahniotis : G/c and T/c Teachers’ Platform “United Cyprus” –G/c Section
Sener Elcil : KTOS

1 Eylül Deklerasyonu için öneri
1 Eylül,Nazi Almanyası’nın 1939’da insanlığa karşı başlattığı saldırı ile nazizmin ve faşizmin milyonlarca kurbanının anısına,Dünya Sendikalar Federasyonu tarafından Sendikaların Dünya çapında Barış için Eylem Günü olarak ilan edilmiştir. Bu gün ülkemizde ve dünya çapında barışın hâkim olması için her birimizin kendi üzerine düşen görevi yerine getirmesi için bir çağrıyı teşkil etmektedir.
Bugün,insanlığın yaşadığı en yıkıcı savaşın sona ermesinden 66 yıl sonra,dünyanın dört bir yanında savaşlar ve saldırılar,insanlığın yeni dünya savaşlarının acısını yaşaması tehlikesi devam etmektedir.
Aynı zamanda,yaşadığımız dünyada nüfusun büyük kesimi için ekonomik eşitsizlikler,sömürü,sefalet ve yoksulluk artmaktadır. İşsizliğin,insanca yaşam isteğiyle toplu göçün,ırkçılığın yaygınlaşmasının,iklimsel değişikliklerin ve çevrede büyük yıkımın artması meseleleri dünyada dengeleri olumsuz yönde etkilemekte ve barışı tehlikeye sokmaktadır.
İnsan ve çalışma hakları için,eşitsizliklerin olmayacağı daha iyi bir dünya için mücadele eden bütün halklarla dayanışmamızı ifade ediyoruz. Daha önceki dönemlerde de olduğu gibi,pek çok halkın savaşlar yaşamasına,bütün halkların özellikle alt katmanlarının büyük acılar çekmesine yol açan emperyalist Yeni Dünya Düzeni’ne karşı,uluslararası hukukun ilkelerine saygı temelinde dünya barışı için mücadele eden dünyanın her yerindeki barış yanlısı ilerici güçlerle sesimizi birleştiriyoruz.
1930’lu yıllardan bugüne en büyük ekonomik krizin içerisinde,hesap edilenden çok daha uzun ve derin olduğu kanıtlanan bir krizin olumsuz sonuçlarını dünyanın her yerinde çalışanlar en sert bir biçimde yaşamaktadırlar. Bu çok net bir şekilde kapitalizmin krizidir;eşitsizlikleri arttıran ve sosyal devletin altını oyan neoliberalizmin krizidir.
Krizin olumsuz sonuçlarını sistemin emekçilerin sırtına yüklemeye çalıştığı açıkça görülmektedir. Kapitalizmin krizinin bedelini çalışanların ödemesini kabul etmiyoruz ve tüm dünyanın çalışanlarıyla aynı saflarda yer alıyoruz.
Küresel krizin sonuçları ülkemizde de çalışanları etkilemektedir. Milliyetçilik,ırkçılık ve neofaşizm yükseliş göstermektedir. Karşı karşıya olduğumuz en ciddi tehlike memleketimizin defakto bölünmesinin devam etmesidir.
Barış ve ülkemizin yeniden birleşmesi için mücadele bizim temel ve acil önceliğimizi teşkil etmektedir. 23 Temmuz ve 1Mayis antlaşmaları temelinde tek egemenlikli,tek vatandaşlıklı ve tek uluslararası kimlikli bir devlet çerçevesinde ve BM’nin ilgili kararlarında belirtildiği şekilde iki toplumun siyasi eşitliğiyle iki bölgeli iki toplumlu federasyon çözümü çabasına istikrarlı bir biçimde bağlı olmaya devam ediyoruz.
Görüşmeler sürecini destekliyoruz ve iki toplumun liderlerini Kıbrıs’ı yeniden birleştirecek,tüm Kıbrıslıların özgür,bağımsız vatanı kılacak çözüme ulaşma hedefiyle daha yoğun bir biçimde çalışmaya devam etmeye çağırıyoruz.
Müzakerelerin üzerinde anlaşmaya varılacak çözüme ulaşma yegâne hedefiyle,yapıcı bir ruh içerisinde ve iyi niyetle yoğun bir biçimde sürdürülmesini istiyoruz. Görüşme masasında bugüne kadar sağlanan ilerlemenin korunmasını talep ediyoruz. Zamanın geçmesinin çözüm hedefine değil,tam aksine mevcut durumun kalıcılaşmasına yardım ettiğini kaydederek,üzerinde anlaşmaya varılacak bir çözümün bulunması için uluslararası düzeyde ilgili bütün tarafları çabalarını yoğunlaştırmaya çağırıyoruz.
İki toplumun liderlerinin BM Genel Sekreteri ile 7 Temmuz’da gerçekleştirdikleri görüşme müzakere sürecine ivme kazandırabilir.
BM Genel Sekreteri’nin teşvikiyle,müzakerelerin yoğunlaştırılması ve müzakerelerde yeterince tartışılmamış başlıkların açılması yönünde anlaşma iyi niyet ve gerçek irade gösterilirse önemli ilerleme yaratabilir. Beklentimiz ve aynı zamanda talebimiz budur.
Kıbrıs sorununun çözümü ve Kıbrıs’ın yeniden birleşmesi için çalışanların ortak mücadelesi dünya barışına önemli katkıda bulunacaktır. Bu çerçevede,çözümle birlikte tüm Kıbrıs’ın derhal askersizleştirilmesi tezimizi tekrar ediyoruz.
Bu vesileyle,11 Temmuz’da ülkemizi derinden yaralayan büyük trajediden duyduğumuz acıyı ve üzüntüyü dile getiriyoruz. Canlarını yitiren 13 yurttaşımızın ailelerine dayanışmamızı ve taziyetlerimizi ifade ediyoruz.
Barış ve yeniden birleşme hedefiyle yeni,kitlesel ortak mücadelelere başlamak için tüm Kıbrıslıları 1 Eylül’de bizimle birlikte olmaya çağırıyoruz.
Çözüm ve ülkemizin yeniden birleşmesinin en önemli öncelik olduğu mesajını güçlü bir şekilde duyurabilmemiz için,bu metinle hemfikir olan tüm örgütleri,sendikal ve örgütlü yapıları seslerini bizimle birleştirmeye çağırıyoruz.
Eylül ayı içerisinde gerçekleştirilecek iki toplumlu büyük BARIŞ ve YENİDEN BİRLEŞME Festivali ile doruğuna ulaşacak bir dizi etkinliği 1 Eylül’den itibaren organize edeceğiz. Bu konuyla ilgili detayları önümüzdeki günlerde açıklayacağız.

Διακήρυξη για την Παγκόσμια Ημέρα Ειρήνης και Δήλωση διαμαρτυρίας ενάντια στην απόφαση της UNFICYP

ΔΙΑΚΗΡΥΞΗ ΓΙΑ ΤΗΝ 1 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ

Η 1η Σεπτεμβρίου,καθιερώθηκε από την ΠΣΟ,ως Παγκόσμια μέρα δράσης των Συνδικάτων για την ειρήνη στην μνήμη της επίθεσης της ναζιστικής Γερμανίας κατά της ανθρωπότητας το 1939 και των εκατομμυρίων θυμάτων του ναζισμού και του φασισμού. Αυτή η μέρα,αποτελεί κάλεσμα για τον καθένα μας να διαδραματίσει τον δικό του ρόλο για την επικράτηση της ειρήνης στην χώρα μας και παγκόσμια.
Σήμερα,66 χρόνια μετά το τέλος του πιο καταστρεπτικού πολέμου που έζησε η ανθρωπότητα,οι πόλεμοι και οι εχθροπραξίες συνεχίζονται σε όλες τις γωνιές της γης και ο κίνδυνος ο κόσμος να ζήσει την οδύνη νέων παγκόσμιων πολέμων μεγαλώνει.
Την ίδια στιγμή,στον κόσμο που ζούμε αυξάνεται η οικονομική ανισότητα,η εκμετάλλευση,η αθλιότητα και η φτώχεια για μεγάλες μερίδες του παγκόσμιου πληθυσμού. Τα ζητήματα της αύξησης της ανεργίας,της μαζικής μετανάστευσης ανθρώπων για αναζήτηση αξιοπρεπούς ζωής,του νέου κύματος έξαρσης του ρατσισμού,της αλλαγής των κλιματικών συνθηκών και της μεγάλη καταστροφής στο περιβάλλον,είναι προβλήματα που επηρεάζουν αρνητικά τις ισορροπίες στον κόσμο και θέτουν την ειρήνη σε κίνδυνο.
Εκφράζουμε την αλληλεγγύη και συμπαράσταση μας σ’ όλους τους λαούς που αγωνίζονται για ανθρώπινα και εργασιακά δικαιώματα,για την οικοδόμηση ενός καλύτερου κόσμου χωρίς ανισότητες και εκμετάλλευση. Ενώνουμε τη φωνή μας με τις φιλειρηνικές προοδευτικές δυνάμεις στον κόσμο που αγωνίζονται για παγκόσμια ειρήνη βασισμένη στον σεβασμό των αρχών του διεθνούς δικαίου,ενάντια στην ιμπεριαλιστική Νέα Τάξη Πραγμάτων,που όπως και σε προηγούμενες ιστορικές περιόδους,συνεχίζει να προκαλεί πολέμους και δυστυχία σε πολλούς λαούς και ειδικότερα στα κατώτερα στρώματα όλων των λαών.
Στο μέσο της πιο μεγάλης οικονομικής κρίσης από την δεκαετία του 1930,οι εργαζόμενοι σε όλο τον κόσμο βιώνουν με τον πιο σκληρό τρόπο τις συνέπειες μιας κρίσης η οποία αποδεικνύεται πολύ πιο βαθιά και πιο μακρόχρονη απ’ ότι υπολογιζόταν. Πρόκειται ξεκάθαρα για κρίση του καπιταλισμού και του νεοφιλελευθερισμού που οδηγεί στη διεύρυνση των ανισοτήτων και στην υπόσκαψη του κοινωνικού κράτους.
Είναι φανερό ότι το σύστημα επιδιώκει να μεταφέρει το βάρος των συνεπειών της κρίσης στις πλάτες των εργαζομένων. Συντασσόμαστε με τους εργαζόμενους όλου του κόσμου και δεν δεχόμαστε να πληρώσουν οι εργαζόμενοι την κρίση του καπιταλισμού.
Στη χώρα μας,οι συνέπειες της παγκόσμιας κρίσης επηρεάζουν τους εργαζόμενους και ενώ ο εθνικισμός,ο ρατσισμός και ο νεοφασισμός είναι σε άνοδο,ο πιο σοβαρός κίνδυνος που αντιμετωπίζουμε είναι συνέχιση της de facto διαίρεσης του τόπου μας.
Ο αγώνας για την ειρήνη και την επανένωση της χώρας μας,αποτελεί βασική και άμεση προτεραιότητα μας. Παραμένουμε σταθερά δεσμευμένοι στην προσπάθεια για λύση δικοινοτικής διζωνικής ομοσπονδίας με πολιτική ισότητα των δυο κοινοτήτων,όπως αυτή διαλαμβάνεται στις σχετικές αποφάσεις του ΟΗΕ και στα πλαίσια ενός κράτους με μια κυριαρχία,μια ιθαγένεια,μια διεθνή προσωπικότητα στην βάση των συμφωνιών της 23ης Μαΐου και της 1ης Ιουλίου 2008.
Στηρίζουμε την διαδικασία των συνομιλιών και καλούμε τους ηγέτες των δύο κοινοτήτων να συνεχίσουν να εργάζονται ακόμα πιο εντατικά με στόχο την επίτευξη λύσης που θα επανενώσει την Κύπρο και θα την καταστήσει ελεύθερη,ανεξάρτητη και πατρίδα όλων των Κυπρίων.
Ζητούμε οι διαπραγματεύσεις να συνεχιστούν εντατικά,μέσα σε πνεύμα εποικοδομητικό και με καλή πίστη,με μοναδικό στόχο την επίτευξη συμφωνημένης λύσης. Ζητούμε να διαφυλαχτεί η πρόοδος που έχει επιτευχθεί μέχρι σήμερα στο τραπέζι των συνομιλιών. Καλούμε όλα τα ενδιαφερόμενα μέρη στο διεθνές επίπεδο να εντείνουν τις προσπάθειες τους για εξεύρεση συμφωνημένης λύσης,σημειώνοντας ότι η παρέλευση του χρόνου δεν βοηθά το στόχο της λύσης,αλλά αντίθετα βοηθά στην εδραίωση της υφιστάμενης κατάστασης.
Η συνάντηση που έγινε στις 7 Ιουλίου των ηγετών των δύο κοινοτήτων με τον Γ.Γ του ΟΗΕ,μπορεί να δώσει ώθηση στην διαπραγματευτική διαδικασία. Η συμφωνία,με την προτροπή του Γ.Γ για εντατικοποίηση των διαπραγματεύσεων και το άνοιγμα κεφαλαίων που δεν συζητήθηκαν επαρκώς στις διαπραγματεύσεις,μπορεί να δημιουργήσουν σημαντική πρόοδο αν επικρατήσει καλή θέληση και επιδειχτεί πραγματική βούληση. Αυτή είναι η προσδοκία αλλά και η απαίτηση μας.
O κοινός αγώνας των εργαζομένων για επίλυση του Κυπριακού προβλήματος και επανένωση της Κύπρου θα συμβάλει σημαντικά στην παγκόσμια ειρήνη. Σε αυτά τα πλαίσια,επαναλαμβάνουμε την θέση μας για άμεση αποστρατικοποίηση ολόκληρης της Κύπρου μαζί με την λύση.
Με αυτή την ευκαιρία εκφράζουμε την οδύνη και την θλίψη μας για την ανείπωτη τραγωδία που έπληξε την χώρα μας την 11 Ιουλίου. Στεκόμαστε αλληλέγγυοι στις οικογένειες των 13 αδικοχαμένων συμπατριωτών μας και εκφράζουμε τα συλλυπητήρια μας.
Καλούμε όλους τους Κύπριους να ενωθούν μαζί μας την 1η Σεπτεμβρίου,για να σημειώσουμε την απαρχή νέων,μαζικών κοινών αγώνων για επίτευξη της ειρήνης και της επανένωσης.
Καλούμε όσες οργανώσεις,Συνδικαλιστικές ή άλλα οργανωμένα σύνολα,συμφωνούν με το παρών κείμενο,να ενώσουν την φωνή τους μαζί μας για να δώσουμε βροντερό μήνυμα ότι η λύση και η επανένωση του τόπου μας,αποτελεί ύψιστη προτεραιότητα.
Με αφετηρία την 1η Σεπτεμβρίου θα οργανώσουμε σειρά παρεμβάσεων με σημαντικό ορόσημο μια μεγάλη δικοινοτική εκδήλωση,το Φεστιβάλ ΕΙΡΗΝΗΣ και ΕΠΑΝΕΝΩΣΗΣ,που θα πραγματοποιηθεί τέλος Σεπτεμβρίου ή αρχές Οκτωβρίου. Λεπτομέρειες θα ανακοινωθούν τις προσεχείς ημέρες.
……………………………………………………

PEO, AKEL, EDON, DEV-İŞ, KTOS, KTOEÖS, KTAMS, BES, ÇAĞ-SEN, ASIN-SEN, GÜÇ-SEN, DAÜSEN, DAÜ-BİR-SEN, TDP, BKP, YKP, TIPİŞ, BARIŞDERNEĞİ,PİR SULTAN ABDAL DERNEĞİ, BARAKA KÜLTÜR MERKEZİ, Cyprus Chamber of Fine Arts (EKATE), Proodeftiki Primary School Teachers movement, OLTEK, Proodeftiki Secondary School Teachers movement
Bicommunal Initiative of Relatives of Missing Persons and Victims of War “Together We Can!”,Kontea Heritage Foundation, Writers Union, Stop the War Coalition,
Cyprus Publisher’s Association – KIB-Ya Y, Limassol Civil İnitiative ‘Solution-Reunification-Peace”, United Turkish Cypriot and Greek Cypriot Teachers Platform
İskele Citizens Initiative,Management Center,Republican Turkish Party –CTP, Socialist İnitiative, Symfiliosi / Uzlaşma / Reconciliation, Peace Association, New Cyprus Association, Left Wing, Association of Turkish Cypriot Artists and Authors,
Federation of Cypriot Organizations in Greece – OKOE,Athens, Federation of Cypriot Organizations in Greece –Youth OKOE,Athens, Bicommunal Chorus,
Cooperative Workers Trade Union –KOOP-SEN, Cyprus Turkish Association for Democracy – KTDD,London, Cypriot Science Education Health and Solidarity Association – KIBES,Instabul, KGP – Cyprus Youth Platform, UCP – United Cyprus Platform of the Overseas Cypriot Organizations, Bi-Communal Peace Initiative,
Cyprus Reunification Movement, German-Cypriot Forum –DFZ,Berlin, Workers Democracy, Youth Against Nationalism, NGO Support Centre, Hands Across the Divide, IKME Sociopolitical Studies Institute, Peace Centre, Women Into Action, Union of Cypriot Refugees in Greece (EKPE),Athens, Association of Historical Dialogue and Research
……………………………………………………………………………

Δήλωση Ελληνοκυπριακών και Τουρκοκυπριακών Συνδικαλιστικών Οργανώσεων σχετικά με την άρνηση της UNFICYP να παραχωρήσει άδεια για πραγματοποίηση δικοινοτικής εκδήλωσης σε χώρο της νεκρής ζώνης
Εκφράζουμε την απογοήτευση και τη διαμαρτυρία μας για το γεγονός ότι οι στρατιωτικές αρχές της ειρηνευτικής δύναμης των Ηνωμένων Εθνών αρνήθηκαν να επιτρέψουν στις οργανώσεις μας να γιορτάσουν με δικοινοτική εκδήλωση στο χώρο της νεκρής ζώνης,την Παγκόσμια Μέρα Δράσης των Συνδικάτων για την Ειρήνη.
Θεωρούμε αυτή την απόφαση ανακόλουθη και ασύμβατη με το ρόλο και τον προορισμό της Ειρηνευτικής δύναμης αφού δημιουργεί εμπόδια στην πραγματοποίηση μιας ειρηνικής,δικοινοτικής δραστηριότητας,η οποία έχει ως μοναδικό σκοπό την επαναπροσέγγιση μεταξύ των εργαζομένων της πατρίδας μας και την στήριξη της ειρηνευτικής διαδικασίας που βρίσκεται σε εξέλιξη κάτω από την αιγίδα του Γενικού Γραμματέα των Ηνωμένων Εθνών.
Η επίκληση από πλευράς των αξιωματούχων της UNFICYP πρακτικών δυσκολιών και λόγων ασφάλειας δεν τεκμηριώνονται και για μας ακούεται απλά ως δικαιολογία.
Οι οργανώσεις μας επιφυλάσσονται να διεκδικήσουν με διάφορους τρόπους το δικαίωμα να πραγματοποιούν δικοινοτικές εκδηλώσεις ειρηνικού χαρακτήρα στην ζώνη που ελέγχουν οι δυνάμεις των Ηνωμένων Εθνών.

1 Σεπτεμβρίου 2011

Παγκόσμια Ημέρα Δράσης των Συνδικάτων για την Ειρήνη
Κατηγορία Εκδηλώσεις
Η ΠΕΟ, μαζί με τις Τουρκοκυπριακές Συνδικαλιστικές Οργανώσεις DEV-IS, KTOS, KTOEOS, KTAMS, BES και την Δικοινοτική Πρωτοβουλία Ειρήνης «Ενωμένη Κύπρος» η οποία αποτελείται από δεκάδες οργανώσεις και από τις δυο κοινότητες διοργανώνουν δημοσιογραφική διάσκεψη.

Η διάσκεψη, πραγματοποιείται με την ευκαιρία της 1ης Σεπτεμβρίου, η οποία καθιερώθηκε από την Παγκόσμια Συνδικαλιστική Ομοσπονδία (ΠΣΟ) ως Παγκόσμια Μέρα Δράσης των Συνδικάτων για την Ειρήνη.
Θα δοθεί στη δημοσιότητα κοινή διακήρυξη, ενώ θα ανακοινωθούν και άλλες μαζικές δικοινοτικές δραστηριότητες που θα γίνουν στο επόμενο χρονικό διάστημα. Συγκεκριμένα προγραμματίζεται μια μεγάλη δικοινοτική εκδήλωση στα τέλη Σεπτεμβρίου.
Κοινός στόχος, η 1 Σεπτεμβρίου να γίνει ορόσημο και αφετηρία νέων, μαζικών, κοινών αγώνων για επίτευξη της Ειρήνης και της επανένωσης του τόπου μας.
Η διάσκεψη θα γίνει αύριο Πέμπτη 1η Σεπτεμβρίου 2011, στο Κέντρο Κοινοτικών Μέσων Επικοινωνίας Κύπρου ( δίπλα από το Λήδρα Πάλας) η ώρα 11।00π।μ.

1 comment:

Anonymous said...

I αναμφισβήτητα λαχταρούσε για να δίνουν λαβή για αναγνώριση να είναι μέσα για να εκτιμούμε για όλους μια λαμπρή συνεισφορά μας έχουν εμφανιστεί εδώ. Διευρυμένη σακί internet έχει αμέσως γνωστή με μεγάλη στρατηγικές για να πάει πέρα ​​με τους φίλους καθώς επίσης και την οικογένειά μου. θα αποδείξει την οποία οι περισσότεροι από εμάς τους επισκέπτες στην ουσία έχουν αναμφισβήτητα αγιαστεί να υπάρχει σε εμφανές χωριό με πολύ πιο αδιάλυτο άτομα με κερδοφόρα υπαινιγμούς. αισθανόμαστε πράγματι υπόχρεοι να έχουν ανιχνεύσει τις ιστοσελίδες σας καθώς και ξεδιάντροπη συμπεριφορά σε τόσο πιο λίγο περισσότερο έκτακτες γιορτή λεπτά μαζικής εδώ. Σας ευχαριστώ και πάλι για όλα τα στοιχεία.